۳۶ سال حبس برای ۳ مدیر کانال‌های تلگرام

۳۶ سال حبس برای ۳ مدیر کانال‌های تلگرام

چهارشنبه ۶ اردیبهشت 1396 - 12:42

قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، در حکمی سه فعال تلگرامی به نام‌های محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان زاده را در مجموع به ۳۶ سال حبس محکوم کرد.

Saaad School

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این افراد که هر کدام به ۱۲ سال حبس محکوم شده اند، متولد سال ۱۳۷۳ هستند و از اواخر شهریور ماه سال گذشته در بازداشت به سر می برند.

اتهام این سه نفر، اجتماع و تبانی علیه نظام، توهین به مقدسات و توهین به رهبر و بنیانگذار انقلاب ذکر شده است.

اسفند پارسال نیز  مدیران ۱۲ کانال‌ تلگرامی و شماری از روزنامه‌نگاران از جمله هنگامه شهیدی، احسان مازندرانی،‌ رامین کریمیان و مراد ثقفی، پژوهشگر، بازداشت شدند که تعدادی از آنها همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

مدیران کانال‌های "اصلاحات نیوز، مجمع اصلاح طلبان، هواداران دکترحسن روحانی، دانشجویان اصلاح طلب، تلخند سیاسی و حامیان دولت" جز بازداشت شدگان بودند. این دستگیری‌ها به اقدامی برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری تلقی شد.

اقدام به بازداشت‌های اسفند ماه، واکنش جمعی از نمایندگان مجلس را به دنبال داشت و به مناقشه ای میان دولت و دستگاه قضایی تبدیل شد که پای وزیر اطلاعات را نیز به پرونده آنان کشاند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه اتهام افراد دستگیر شده را انتشار مطالب ضد امنیتی اعلام و گفته بود مطالبی در مورد خودِ وزیر اطلاعات مطرح است، و به همین دلیل وی نمی تواند درباره این پرونده اظهار نظر کند. در واکنش به این اظهارات، محمود علوی، وزیر اطلاعات گفته بود که "برای اَدمین ها جرمی نمی‌شناسد که شریک آنها باشد" . او چندین بار  مخلفت دولت را با این بازداشت‌ها اعلام کرده بود.

دفتر محمد باقر نوبخت ،‌سخنگوی دولت نیز در بیانیه‌ای مطالب بیان شده از جانب سخنگوی قوه قضائیه را برآمده از "خستگی و فشار تعهدات" وی خوانده بود.

همچنین حسن روحانی ششم فروردین از وزیر کشور خواسته بود درباره بازداشت «مشکوک» تعدادی از فعالان رسانه‌ای در آستانه انتخابات گزارشی تهیه کرده و مانع دخالت «غیرقانونی» برخی نهادها در انتخابات شود. او گفته بود که بر اساس گزارش وزارت اطلاعات، مدیران کانال‌های تلگرامی «جرمی مرتکب نشده‌اند».

با این حال هنوز تعدادی از مدیران کانال‌های تلگرامی در آستانه انتخابات در بازداشت به سر می برند و وضعیت آنها مشخص نیست. در مورد حکم سه مدیر جوان کانال‌های تلگرامی که شهریور ماه دستگیر شده بودند، هنوز دستگاه قضایی واکنشی نشان نداده است.